Podróż do… – Rawenny

Rawenna jest położona w połowie drogi pomiędzy Wenecją a Ankoną, 30 kilometrów od turystycznego Rimini, niewiele dalej od San Marino i Bolonii. Miasto jest stolicą prowincji, z którą dzieli nazwę oraz jednym z najważniejszych ośrodków regionu Emilia-Romania. Niepołożone bezpośrednio nad Adriatykiem zostało z nim połączone żeglownym, ponad 10 kilometrowym kanałem.

Wysiadając na dworcu kolejowym, jak w większości miast, możemy całkiem prostą drogą zetknąć się z najważniejszymi zabytkami.

Bazylika di Sant’Apllinare Nuovo

Już na samym początku podróży trafiamy na Bazylikę di Sant’Apollinare Nuovo. To właśnie w jej wnętrzach znajdują się mozaiki, z których Rawenna słynie na całym świecie (i które przewijają się jako gadżet i souvenir w większości miejscowych sklepów). Bazylika została wzniesiona z polecenia Teodoryka Wielkiego na początku VI wieku. Fundujący ją władca był z Rawenną wyjątkowo związany, oblegając ją wiele lat, wreszcie rezydował w niej, by umrzeć w 526 roku i spocząć we wzniesionym w mieście mauzoleum.

Obok Bazyliki wznosi się dzwonnica z XI stulecia.

Bazylika św. Franciszka i Grobowiec Dantego

Niecałe dwieście metrów dalej znajduje się Bazylika św. Franciszka, której najważniejszą atrakcją jest grobowiec największego poety średniowiecznej Italii – Dantego. Twórca Boskiej Komedii zmarł co prawda w 1321 roku, ale budowla pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku z projektu architekta Camillo Morigia, na zamówienie kardynała Luigiego Gonzagi. Skomponowana z bryłą ponad tysiącletniej Bazyliki stanowi poza jej kryptami główne miejsce patriotycznych pielgrzymek.

Piazza del Popolo

bti

Kierując się w stronę historycznego centrum miasta mijamy klasycystyczny budynek Teatro Dante Alighieri. Piazza del Popolo nie może konkurować z najsłynniejszymi starówkami Włoch, ale zbliżając się do niego warto zwrócić uwagę na kościół di Santa Maria del Suffragio. Stanowiący zarówno na zewnątrz jak i w środku przykład architektury baroku mieści ciekawe figury proroków Dawida, Salomona, Izaaka i Daniela.

Największą atrakcją placu jest Palazzo Comunale – charakterystyczna siedziba weneckich fundatorów, a następnie władz miejskich.

Piazza del Popolo stanowi dogodne miejsce do dalszej wędrówki, wzmocnienia się kawą lub drobnym posiłkiem.

Południowy zachód od placu

Na południowy zachód od Pizza del Popolo znajduje się ceglany budynek Baptysterium Ortodoksów. Jest to najstarszy zabytek Rawenny, wzniesiony na podstawie rzymskich łaźni.

Tuż obok baptysterium znajduje się pałac biskupi, a w nim Kaplica (Cappella Arcivescovile), będąca siedzibą miejscowego muzeum.

Północny zachód od placu

W odległości kilkuset metrów na północny zachód od Piazza del Popolo znajduje się Basilica di San Vitale. Stanowi ona wspaniały przykład sztuki bizantyjskiej, wypełniona jest mozaikami fundowanymi przez cesarza Justyniana Wielkiego (choć według podań złoto miał wyłożyć grecki bankier). Ośmiokątna bryła miała być inspiracją dla kaplicy pałacowej w Akwizgranie.

Nieopodal Bazyliki znajduje się Mauzoleum Galli Placydii, córki ostatniego cesarza władającego zarówno zachodnią jak i wschodnią częścią Imperium rzymskiego. Wspaniałe mozaiki znajdujące się w jej wnętrzu stanowią kolejny przykład kunsztu raweńskich artystów.

Mauzoleum Teodoryka

Idąc na wschód od Mauzoleum Galli Placydii (okrążając dworzec kolejowy i mijając park miejski) natrafimy na jeszcze jeden przykład architektury grobowej. Mauzoleum wspomnianego już króla Ostrogotów – Teodoryka Wielkiego. Zostało ono wzniesione z bloków kamiennych sprowadzonych z Istrii, prawdopodobnie jeszcze za życia władcy, który ukochał miasto.

Po śmierci, król barbarzyński spoczął, złożony w sarkofagu wykonanym z porfiru. Niestety, ciało Teodoryka zostało w odmętach dziejów z mauzoleum usunięte i nie ma pewności, gdzie znalazło się ostatecznie.

Wracając na dworzec kolejowy miniemy prowadzący wprost do nieodległego Adriatyku kanał. Przy samym jego ujściu znajduje się tzw. Marina di Ravenna a w niej jeszcze jeden znany zabytek – Bazylika Sant’Apollinare in Classe. Konsekrowana w 549 roku przez św. Maksymiliana z Rawenny została w 1996 roku, obok kilku już wspomnianych zabytków, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc w Emilii-Romanii warto odwiedzić Rawennę, przede wszystkim ze względu na jej dziedzictwo i wypełniające większość zabytków wspaniałe mozaiki.

bti

Jedna uwaga do wpisu “Podróż do… – Rawenny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s