Podróż do… – Rimini, nie tylko plaże

Rimini stanowi jedną z najpopularniejszych destynacji polskich turystów we Włoszech. Kojarzy się z nadmorskim kurortem, dyskotekami, zabawą na plaży i nowoczesnymi hotelami. To tylko część prawdy. Można by nawet powiedzieć, że bardzo krzywdząca część.

Rimini jest wszakże miastem o starożytnej proweniencji, licznych zabytkach i z historią związaną z jednym najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Ale po kolei.

Miasto jest podzielone na trzy części. Północna i południowa są ośrodkami życia nocnego, zabaw i hulanek do białego rana. Środkowa (San Giuliano a Mare), wytyczona korytem rzeki Marecchia oraz kanałem portowym jest od dwóch poprzednich znacznie cichsza, spokojniejsza i czasem wręcz senna. Dzięki temu każdy może wybrać dzielnicę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, zamiarami i charakterem.

Przy granicy strefy środkowej i południowej znajduje się największa plaża publiczna. Jest szeroka i piaszczysta, z dostępnymi prysznicami i łazienkami. Większość pozostałych plaż jest płatna (zazwyczaj około 15-20 euro za serwis / dobę).

bti

Bezpośrednio przy publicznej plaży wznosi się widoczny z daleka, ponad 150-metrowe Koło Widokowe – Ruota Panoramica (9 euro od dorosłego i 6 euro od dziecka za miejsce w kabinie). W pobliżu jest także słynne delfinarium Leonimarini Rimini (wstęp 12 euro / rodzice plus dziecko – 30 euro). Pokazy odbywają się w różnych godzinach, w zależności od miesiąca. Co do zasady w sezonie są to: 16.15, 18.15 i 22.00.

Kierując się uliczkami miasta od morza, w stronę głębi lądu, znajdziemy się w dzielnicy Borgo San Giuliano. Dawniej mieszkali w niej głównie rybacy, ale obecnie jest cichą spokojną sypialnią miejscowych. To właśnie tu dorastał najwybitniejszy włoski reżyser – Federico Fellini. Dzielnica jest pełna urokliwych murali, żywych kolorów i wąskich uliczek. Podczas pobytu w Rimini nie można jej pominąć!

bti

bti

Idąc dalej, docieramy do liczącego ponad 2000 lat mostu Tyberiusza (Ponte di Tiberio), jednego z najwspanialszych zabytków miasta – samochody nadal po nim jeżdżą! Docieramy do Starego Miasta. Jego centralnym punktem, jak to we Włoszech zazwyczaj bywa, jest plac – Piazza Cavour.

bti

Przy nim znajdują sie wspaniałe zabytki – Palazzo dell’Arengo, Palazzo Garampi, oraz średniowieczny targ rybny, z zachowanymi kamiennymi stołami, poddaszem i bramami. Kilka kroków dalej jest Tempio Malatestiano, nigdy nieukończona rimińska katedra. Zataczając wokół starego miasta koło powinniśmy przejść pod starożytnym Łukiem Augusta (Arco d’Augusto), odwiedzić muzeum archeologiczne oraz XIV-wieczny Castel Sismondo. Dopiero wtedy możemy powiedzieć, że byliśmy w Rimini, chociaż do zobaczenia jest dużo, dużo więcej.

bti

Pamiętajmy także, że Rimini to wspaniały punkt dla rozpoczęcia wycieczek np. do San Marino, Ankony, Forli, Rawenny czy Urbino. Wszystkie te miasta położone są w promieniu 100 km od Rimini. Do tego największy we Włoszech park rozrywki – Mirabilandia, aquapark – Aquafan Riccione, Safari Ravenna (na te atrakcje można kupić łączone bilety do wykorzystania podczas dwóch wizyt).

Jedna uwaga do wpisu “Podróż do… – Rimini, nie tylko plaże

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s