Książki o Włoszech, czyli jak poczuć włoski klimat w bujanym fotelu

Wybór szalenie subiektywny, na początek kilka pozycji zapewniających wiele godzin obcowania z Włochami…

bti Mario Puzo – Rodzina Borgiów

Wspaniała opowieść o XV-wiecznej Italii. Niektórzy doszukują się w niej odniesień do serii o rodzinie mafijnej Corleone, jednakże to oparta w historii saga rodziny Borgia. Uczta dla miłośników książek historycznych i politycznych.

Andrea Camilleri – seria o komisarzu Montalbano

Kryminalno-komediowa opowieść o współczesnej Sycylii. Wybornie zobrazowany klimat małego, południowo -włoskiego miasteczka, panujących w nim stosunków społecznych i atmosfery. Do tego wyraziste postacie, zwłoki w tle i błyskotliwa dedukcja komisarza. Czego chcieć więcej?

Kazimierz Chłędowski: Dwór w Ferrarze
Historie neapolitańskie
Rokoko we Włoszech
Rzym – ludzie baroku
Rzym – ludzie odrodzenia
Siena

XIX i XX-wieczne rozważania o historii, kulturze i sztuce Włoch. Znakomite przemyślenia spisane przez polskiego pamiętnikarza i badacza. Czy Italia sprzed ponad stu lat, tak bardzo różni się od tej współczesnej?

Paweł Muratow – Obrazy Włoch Studium włoskiej architektury, rzeźby i kultury ogólnie. Nie jest to jednak pozycja naukowa, a czuć wielkie zamiłowanie autora do Italii. Poprzez pryzmat zabytków pokazane zostaje codzienne życie mieszkańców Półwyspu.

Zbigniew Herbert – Barbarzyńca w ogrodzie

Zbiór przemyśleń o Włoszech zarówno tych współczesnych, jak i antycznych. Wspaniała narracja, liryczny klimat i fascynujące opisy. Do tego wiele ciekawostek o miejscach i zabytkach. Dowód na to, że Herbert to nie tylko poeta, ale i wyjątkowy obserwator europejskiej kultury.

Jarosław Iwaszkiewicz – Podróże do Włoch

Rzym i nie tylko śladami polskiego prozaika. Liczne osobiste refleksje i opisy bliskich autorowi postaci.Do tego przemyślenia na temat Italii współczesnej i minionej. Gratka przede wszystkim dla miłośników pisarza.

Maciej Brzozowski – Włosi. Życie to teatr

Książka bardziej o Włochach niż Włoszech. Autor przytacza sporo ciekawych danych, opisuje zależności społeczne i włoską kulturę pracy. Całość okraszona wielką dozą subiektywizmu, który nadaje książce kolorytu.

Maksymilian Czornyj – Adwokat Włocha, czyli 10 barów do espresso

Jak wybrać nie najdroższe, ale najlepsze włoskie wino, ocet, grappę czy oliwę? Co mówi prawo o wymiarach, sposobie i miejscu uprawy pomidorów wezuwijskich, czosnku polezyjskiego czy szparagów z Bassano del Grappa? Ta książka pozwala spojrzeć na Italię z całkowicie nowej perspektywy. Znajdziecie w niej informacje przydatne dla tych, którzy chcieliby kupić we Włoszech nieruchomość, odmówić przyjęcia mandatu lub założyć firmę. Dowiecie się jak nabyć obywatelstwo i czy warto płacić podatki.

Słońca, popołudnie, świty i noce w Toskani

Całe mnóstwo pozycji powstałych po sukcesie książki Frances Mayes i jej ekranizacji. Większość opiera się na tym samym schemacie przybywającej do Włoch cudzoziemki i opisie jej perypetii. Dla spragnionych dodatkowej dawki Italii.

7 uwag do wpisu “Książki o Włoszech, czyli jak poczuć włoski klimat w bujanym fotelu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s