Najlepsze włoskie filmy – 7 obowiązkowych pozycji

La Strada (1954)

bti

Anthony Quinn i Giulietta Masina w dziele Federico Felliniego. Film o uczuciach, brutalnej sile i niespełnionej miłości. Mistyczny obraz z błyskotliwie wkomponowaną muzyką Nino Roty ocierający się o realizm magiczny. W pełni zasłużony Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Dolce Vita (1960)

bti

Znowu Federico Fellini. Film, który wprowadził pojęcie paparazzi oraz wzbudził oburzenie wielu środowisk za rzekome hołubienie próżności i rozwiązłości seksualnej. Duet Marcello Mastroianniego i Anity Ekberg, w tym słynna scena przy rzymskiej fontannie Di Trevi to klasyka kina.

8 1/2 (1963)

bti

Federico Fellini po raz trzeci. Marcello Mastroianni po raz drugi. Film po części autobiograficzny, oparty na motywie kryzysu twórczego reżysera, rozpędzonej machinie producentów i studiów filmowych. Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny i za najlepsze kostiumy.

Nuovo cinema Paradiso (1988)

bti

Film Giuseppe Tornatore. Nostalgiczna opowieść o przyjaźni małego chłopca Toto i kinooperatora Alfredo. Akcja rozgrywa się w sennym, południowowłoskim miasteczku, będącym tłem dla nieuchronnie postępujących zmian społecznych. Kolejny włoski Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Stanno tutti bene (1990)

bti

Niezastąpiony Marcello Mastroianni jako Matteo Scuro. Emerytowany Sycylijczyk wyjeżdża na kontynent w odwiedziny do swoich dzieci. Film o konfrontacji marzeń, rodzicielskiej troski i ponurej rzeczywistości.

La vita è bella (1997)

bti

Roberto Benigni w filmie Roberto Benigniego. Wzruszająca opowieść o drugo wojennej rzeczywistości rodziny włoskich Żydów. Guido trafia wraz z synem do obozu koncentracyjnego, gdzie stara się przekonać dziecko, że wszystko to tylko zabawa. Trzy Oscary mówią same za siebie.

La grande bellezza (2013)

bti

Film, który bywa porównywany do Dolce Vita Felliniego. Opowieść o starzejącym się dziennikarzu z nostalgią wspominającym czasy młodości. Prawdziwym bohaterem jest jednak Wieczne Miasto, jego krajobrazy i atmosfera. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli Rzymu. Znowu Oscar.

Jedna uwaga do wpisu “Najlepsze włoskie filmy – 7 obowiązkowych pozycji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s