6 powodów, żeby wspiąć się na Etnę

  1. Po prostu dla Mungibeddu

Etna (syc. Mungibeddu) nie bez podstawy została wpisana na listę UNESCO. Wulkan jest jednym z najaktywniejszych w Europie i często można zaobserwować jego mikro-erupcje i dymienie. Stanowi jeden z najbardziej rozpoznawanych symboli Sycylii i Włoch (obok Wezuwiusza). Być na wschodnim wybrzeżu wyspy i nie zmierzyć się z Etną, to nie być tam wcale…

  1. Dla satysfakcji

Wejście na szczyt Etny nie wymaga umiejętności alpinistycznych albo wybitnej kondycji. Jednakże piesza wędrówka ukoronowana odpoczynkiem daje wielką satysfakcję. Dlatego nie warto korzystać z (drogiej!) możliwości podwózki samochodami terenowymi i wyciągiem.

  1. Dla widoku

Widok z Etny jest właściwie zawsze wspaniały. W pogodny dzień ze szczytu wulkanu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na kilkaset kilometrów w głąb wyspy. W pochmurne dni znajdziemy się natomiast (zazwyczaj) nad powierzchnią chmur, co jest równie doskonałym zwieńczeniem wspinaczki.

  1. Dla narciarstwa

Od listopada do marca na północnym stoku wulkanu działa kilka wyciągów narciarskich. Niesamowite przeżycie stanowi szusowanie przedpołudniem, a następnie popołudniowy relaks na plaży…

  1. Dla ochłody.

Nawet w najbardziej upalne dni, wspinaczka na szczyt Etny to doskonały sposób na odpoczynek od gorąca. Temperatura w środku lata spada do zaledwie kilku stopni. Dlatego należy pamiętać nie tylko o wygodnych butach, ale także ciepłym okryciu wierzchnim.

bti

  1. Dla wina

Na niższych poziomach wulkanu znajdują się wspaniałe winnice. Ze względu na rodzaj gleby i nasłonecznienie mają one doskonałe warunki. Tradycyjne odmiany, których można spróbować u samych producentów nigdzie nie smakują lepiej.

Jedna uwaga do wpisu “6 powodów, żeby wspiąć się na Etnę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s