Podróż do… – Parco Ducale w Parmie

Parco Ducale 

(Otwarty: od listopada do marca codziennie od 7.00 do 20.00, od kwietnia do października codziennie od 6 do 24.)

bti

W Parmie znajduje się osiem parków i rozległy ogród botaniczny. Zielonymi płucami miasta jest Parco Ducale zwany przez mieszkańców „il giardino„. Znajduje się na prawym brzegu rzeki, od wschodu ograniczony jej korytem, od północy Viale Piacenza, a od południa Via John Fitzgerald Kennedy. Powierzchnia parku to nieskromne ponad 21 hektarów, na których znajduje się duży, reprezentacyjny staw rybny oraz blisko trzy kilometry ścieżek spacerowych.

Parco Ducale jest przy tym miejscem nie tylko odpoczynku, rodzinnych pikników i spotkań grających w karty mężczyzn, ale także doskonałą lokalizacją dla osób lubiących sport, przejażdżki rowerowe czy jogging.

Początki parku sięgają połowy XVI wieku, kiedy książę Ottavio, członek znamienitego rodu Farnese nakazał architektowi Giovaniemu Boscoli wyznaczenie i przygotowanie miejsca dla swojej nowej siedziby. Architekt postanowił zaaranżować zalesione tereny, pozostające poza obrębem ówczesnego miasta. Miały one stać się wytchnieniem dla spragnionego ciszy księcia i odmianą od centralnego położenia Palazzo della Pilotta.

bti

Zgodnie z życzeniem księcia w 1561 roku wzniesiono okazały pałac. Przed jego fasadą umieszczono wspaniałą fontannę z szeregiem naśladujących antyczne wzorce posągów. Mimo wielkiej popularności budowla została rozebrana w drugiej połowie XVIII wieku, podobno w związku z problemami zdrowotnymi kolejnych książąt i panującym zawilgoceniem okolicy.

W 1690 roku książę Ranuccio II Farnese z okazji urodzin syna Odoarda zlecił budowę wspomnianego już stawu rybnego. W XVIII wieku park przekształcano w duchu francuskim, ustawiając w nim liczne neoklasycystyczne rzeźby i monumenty. Jednakże prawdziwy szczyt świetności Parco Ducale to lata pobytu w Parmie Marii Ludwiki Austriaczki – żony Napoleona Bonaparte. Wtedy też cały teren uporządkowano i zmodernizowano, wydzielając miejsce na sad owocowy.

bti

W 1920 na wysepkę znajdującą się pośrodku stawu przeniesiono osiemnastowieczną fontannę del Trianon. Jej romantyczna personifikacja rzek Parma i Taro do dnia dzisiejszego jest tłem dla zdjęć odwiedzających park.

Po odbytym spacerze głód i pragnienie można zaspokoić w znajdującej się na tyłach parku (niestety nienależącej do tanich) restauracji La Corale Verdi (Vicolo Asdente 9). Specjałami lokalu są przysmaki miejscowej kuchni przyrządzane przez sympatycznego właściciela. W czwartki w restauracji odbywają się wieczory jazzowe z poczęstunkiem – koszt: 18 euro.

2 uwagi do wpisu “Podróż do… – Parco Ducale w Parmie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s