Podróż do… – Zamku Arechi

Zamek Arechi góruje nad Salerno, będąc widocznym z niemalże każdego jego punktu. Najpiękniej prezentuje się w nocy, kiedy uruchomiony zostaje rozbudowany system podświetlenia. Jednakże i o świcie pierwsze promienie słońca padają właśnie na wzgórze zamkowe – stąd jego lokalna nazwa „Bonadies” – „dzień dobry„.

bti

Budowla powstała już w VI wieku, za czasów kiedy okolica znajdowała się pod panowaniem Bizantyjskim. To właśnie wtedy wzniesiono najstarszą część murów, używając do tego potężnych bloków włoskiego piaskowca.

W VIII stuleciu panowanie nad fortyfikacją przejęli Longobardowie. Salerno znalazło się na południowej granicy ich kurczącego się z roku na rok królestwa. Zaatakowani na północy przez wojska Karola Wielkiego postanowili przenieść stolicę lokalnego księstwa z Benevento właśnie do Salerno. Dogodne położenie, w tym możliwość kontroli wybrzeża zadecydowały o rozbudowie zamku – być może miał on stanowić ich ostatnie gniazdo oporu.

bti

Książę Arechi II rozpoczął rozbudowę bizantyjskiego zamku. Wzmocniono między innymi mury, które przybrały dzisiejszego, monumentalnego kształtu. Rozwiązania obronne były tak doskonałe, że fortyfikacji przez stulecia nikomu nie udało się zdobyć. Dopiero w 1077 roku podczas oblężenia normańskiego pod dowództwem Roberta Guiscarda Longobardowie poddali się ze względu na koniec zapasów jadła i popitku.

Przez długi czas zamek niszczał, trafiając w mało troskliwe ręce przeróżnych rodów. Dopiero pod koniec XX wieku został nabyty przez prywatnych inwestorów. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich, we wnętrzu zamku ulokowano restaurację. Być może, to właśnie uzupełnienie zapasów pożywienia przywróciło budowli blasku.

Zwiedzanie murów jest bezpłatne, bilet upoważnia do odwiedzenia muzeum, w którym znajdują się zbiory ceramiki i monet. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika.

W dawnych czasach wzgórze zamkowe było całkowicie pozbawione drzew, obecnie pokrywa je obszar parkowy. Podążając okolicznymi ścieżkami turystycznymi mamy okazję podziwiać zatokę Morza Tyrreńskiego. Warto zdobyć się na dłuższy spacer, piękne widoki zrekompensują nam zmęczenie nóg.

bti

Zamek jest otwarty od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00.
Cena biletu wstępu: 3 euro (zwykły), 1.5 euro (ulgowy).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s