Podróż do… – Zamku Runkelstein (Castel Roncolo)

Do 1919 roku Tyrol Południowy był fragmentem austriackiego kraju koronnego. Postanowienia traktatu pokojowego w Saint-Germain-en-Laye uczyniły go wraz z Trydentem częścią Włoch, tworząc region Trydent-Górna Adyga.

Do dzisiaj Włosi stanowią tam jedynie 60% populacji, obok Tyrolczyków i Ladynów – endemicznej, retroromańskiej ludności. Jednak to austriacka spuścizna jest tam widoczna na każdym kroku i mowa tu nie tylko o języku, ale także o architekturze i obyczajach.

bti

Wspaniałym przykładem przenikania się historii kilku państw jest gotycki Zamek Runkelstein (wł.  Castel Roncolo). Pozwolenie na budowę fortyfikacji położonej nieopodal miejscowości Bolzano w gminie Ritten (Renon) zostało wydane w 1237 roku braciom Friedrichowi i Beralowi von Wangen. Jak na rycerską rodzinę przystało, bez chwili zwłoki przystąpiono do pracy.

Na nic się zdały braterskie wysiłki. Pierwsza warownia została częściowo zniszczona w 1274 roku podczas oblężenia przez Mainarda II, hrabiego Tyrolu. Sto lat później zrujnowaną twierdzę zakupili kolejni bracia – Franz i Niklaus Vintlerowie. Nowi nabywcy z werwą równą poprzedników przystąpili do odbudowy, wznosząc potężny mur, wykopując fosę i rozbudowując ścisłą bryłę zamku. To właśnie wtedy powstały freski, z których zamek słynie do dnia dzisiejszego – przedstawiające m.in. dzieje Tristiana i Izoldy, Króla Artura oraz sceny z życia rycerstwa.

W XV wieku budowla stała się własnością Habsburgów. Pod koniec stulecia cesarz Maksymilian I podarował ją Georgowi von Frundsberg. Pech miał się jednak bez zmiennie imać warowni.

W 1520 roku, tym razem w wyniku eksplozji prochu, część zamku została ponownie zniszczona. Od tego czasu zmieniał on swoich właścicieli trafiając ostatecznie w ręce zacnego rodu Lichtenstein-Kastelkorn. Zły los nie odwrócił się. W 1672 roku zamek został w znacznej mierze strawiony przez pożar. Już w połowie XVIII wieku Lichtenstein-Kastelkornowie oddali pozostający w niemal całkowitej ruinie budynek biskupom Trydentu. Jak trwoga to do Boga – zapewne myśleli. Wszystkie znaki na niebie i ziemi, wszystkie lata trwania świadczyły, że forteca jest przeklęta.

Nic dziwnego, że w XIX wieku zamczysko stało się jednym z symboli epoki romantyzmu. Kiedy w 1868 roku zawalił się północy mur jego los wydawał się przesądzony. Jednakże kilka lat później Johann Salvator odkupił budowlę i podarował ją cesarzowi Franciszkowi Józefowi I. Od tego czasu jak za dotknięciem cudownej różdżki poczciwego monarchy –  zamek zaczął odzyskiwać zapomniany blask. Przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i renowacyjnych, aż wreszcie oddano go pod opiekę władz miasta Bozen. Zamek szybko stał się atrakcja turystyczną regionu o skomplikowanej historii.

bti

Bilet wstępu: 8 euro, ulgowy – 5.50 euro, (pass family – 16 euro)

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00

Przy wcześniejszym umówieniu, istnieje możliwość wynajęcia przewodnika.

Przy zamku funkcjonuje gospoda, a w sezonie odbywają się imprezy artystyczne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s