Podróż do… – Bergamo, kilka wskazówek

Podmediolańskie lotnisko Bergamo Orio al Serio obsługuje mnóstwo tanich połączeń z całej Europy, w tym z Polski. Stanowi wygodne miejsce do rozpoczęcia włoskiej podróży, szczególnie dla miłośników północy Italii. Jeżeli będziemy mieć trochę szczęścia, bilety można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

P1210329

Nie traktujmy jednak Bergamo jako miejsca tranzytowego. Jeżeli chcemy poczuć atmosferę Włoch, poznać dolce vita, zasmakować kuchni i to wszystko w przystępnej cenie, nie ruszajmy dalej. Machnijmy ręką na Mediolan, dalsze wojaże odłóżmy w czasie i zacznijmy w punkcie, gdzie właśnie się znajdujemy.

Już na samym lotnisku możemy kupić w automatach mapę Bergamo (2 euro). Warto to zrobić, gdyż w wielu z nich jest dodany bon na gratisowe pizze w konkretnych restauracjach.

Przed samym terminalem znajdują się biletomaty (m.in. 24 lub 72 godzinne). Wyposażeni w bilet i mapę wsiadamy do jednego z autobusów kursujących na dworzec w samym miasteczku. Podróż zajmuje kilkanaście minut, w trakcie których możemy podziwiać alpejskie szczyty.

Dworzec autobusowy w Bergamo znajduje się w pobliżu eleganckiego dworca kolejowego. Jest to tzw. Dolne Miasto (Citta bassa / nuova). Kierując się ulicą im. Papieża Jana XXIII miniemy wiele przystępnych cenowo moteli i lokali. W oddali, nad budynkami spostrzeżemy zarys Górnego Miasta (Citta alta)- docelowy punkt naszej podróży.

Szerokim trotuarem przez Porta Nuova wkraczamy w obszar XIX wiecznego Dolnego Miasta. Obecnego wyglądu nabrało ono w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jednak pochłonęło wiele starszych budynków. Wśród nich nie powinniśmy ominąć Accademia Carrara – galerii mającej w zbiorach wyborne renesansowe dzieła, kościołów Santo Spirito, San Bartolomeo i San Bernardino.

P1210543

Oczywiście, punktem docelowym naszej podróży jest Górne Miasto. Otoczone XV wiecznymi, weneckimi murami góruje nad okolicą. Możemy udać się bezpośrednio w jego ocienione, wąskie uliczki lub kontemplując widoki przystanąć wzdłuż murów i podziwiać rozległą panoramę.

P1210355

Następnie także mamy kilka możliwości. Na górę kursuje kolejka linowa, ale spacer wśród kamienic to niezapomniane chwile. Mimo, że momentami bywa stromo możemy poczuć prawdziwy klimat miasteczka. Wytrwali mogą skierować się na górskie serpentyny i opuszczając ścisłą zabudowę, udać kilkunasto-kilometrową trasą wzdłuż eleganckich willi, ogrodów i parków.

P1210395

Punktem docelowym jest Piazza Vecchia – główny plac starego miasta, przy którym znajduje się Palazzo della Ragione. Miejsce to, przez wieki stanowiło centrum świeckiego życia Bergamo. Wznosząca się obok Wieża Miejska pochodzi z XI wieku i mierzy 54 metry wysokości, stanowiąc wspaniały punkt widokowy (otworzona w lecie od godz. 9.30 do 19).

Niewiele dalej znajduje się Piazza del Duomo – centrum życia duchownego. XVI wieczna, kilkukrotnie przebudowywana Katedra św. Aleksandra wypełniona jest wspaniałymi freskami i ołtarzami. W kaplicy pochowany jest słynny średniowieczny kondotier Bartolomeo Calleoni. Pobliska Bazylika Santa Maria Maggiore kusi nie tylko wspaniałą fasadą Capella Colleoni (przypominającą nieco katedrę florencką), ale także tylnym portalem Białych Lwów. Barokowe wnętrza olśniewają bogactwem i pięknem arrasów.

P1210375

Resztką sił powinniśmy udać się na wzgórze San Vigilio, na którym znajdują się pozostałości zamku i wspaniały punkt widokowy na Citta Alta z jednej strony i Alpy z drugiej. W pogodny dzień panorama zapiera dech w piersiach.  Bergamo na pewno nas nie rozczaruje.

P1210410

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s