Castel del Monte, zabytek mistyczny

Castel del Monte, czyli Zamek na Górze, to jeden z najbardziej mistycznych obiektów we Włoszech. Znajduje się w apulijskim pustkowiu, na niemalże płaskim terenie i przyciąga wzrok już z wielu kilometrów.

Wybudowany został w niesamowitym tempie 20 lat pierwszej połowy XIII wieku. Fundatorem był Fryderyk II Hohenstauf, który prawdopodobnie zamku nigdy nie odwiedził. Czyżby był tylko cesarską fanaberią, zaplanowaną jako punkt wypadowy dla umiłowanych przez niego polowań z sokołem?

bti

Zwolennicy teorii spiskowych utrzymują, że zamek był lądowiskiem UFO albo średniowiecznym kosmodromem. Skąd takie pomysły?

Budowla powstała na planie ośmiokąta foremnego, liczy osiem wież o wysokości 26 metrów, wewnątrz znajduje się ośmiokątny dziedziniec, osiem wielkich sal i osiem potężnych okien. Jeszcze jakieś ósemki? Jak najbardziej. Fryderyk II zmarł w 1250 roku, a suma cyfr to…

Nic dziwnego, że wokół budowli narosło mnóstwo teorii i mitów. Osiem to wszak liczba charakteryzująca nieskończoność, doskonałość i połączenie ziemi oraz nieba. Ponadto analizując układ cieni w dniu przesilenia jesiennego, niczym Stonehenge, zamek uznano za astronomiczny kalendarz. Do tego zastanawiający był brak fosy oraz typowych (poza śladem po żelaznej bramie) umocnień obronnych.

bti

Pozbawiony znaczenia militarnego, od XVII wieku zamek niszczał, będąc schronieniem dla okolicznych pasterzy i rzezimieszków. Dopiero pod koniec XIX wieku przejęło go państwo, a w 1996 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu stał się wielką atrakcją turystyczną, a jego wizerunek trafił na włoską monetę euro-centową.

bti

Za zwiedzenie nie zapłacimy wiele. Bilet wstępu kosztuje 3 euro, dla dzieci jest 50% zniżka. Problemem może być dojazd, gdyż budowla znajduje się poza typowymi szlakami i najłatwiej dostać się na własną rękę – wypożyczonym samochodem. Odwiedzając zamek warto udać się do pobliskiej, nadmorskiej miejscowości Barletta, w której także znajduje się majestatyczna, choć mniej tajemnicza forteca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s