Nero di seppia – czerń też bywa smaczna

Coraz częściej w sklepach można spotkać czarne makarony. Wiele z nich jest barwionych sztucznymi substancjami, ale ten najlepszy uzyskuje się dzięki użyciu atramentu z… kałamarnicy lub mątwy.

nero di seppia

Nero di seppia, tak brzmi jego włoska nazwa, wydzielany jest w wyniku reakcji obronnej z woreczka czernidłowego tych morskich stworzeń. Za ciemny kolor odpowiada wysokie stężenie melaniny, natomiast sam odcień uzależniony jest od rodzaju głowonoga – niebieskie zabarwienie ma atrament z kałamarnicy, w odróżnieniu np. od brązowego mątwy.

Dawniej, nero di seppia, używany był przede wszystkim, jako atrament pisarski, ale od XIX wieku pojawia się w przepisach kulinarnych.
Obecnie nero di seppia jest bardzo popularne nie tylko w kuchni sycylijskiej, gdzie służy do zabarwiania makaronu, ale takze w kuchnii toskańskiej i weneckiej, gdzie przyrządza się barwione risotto. Przy użyciu nero di seppia czerni się także polentę.

nero di seppia

Mający mocny, morski aromat atrament wyjątkowo komponuje się z owocami morza. Jego wyrazisty smak jest walorem sam w sobie i użyty jako sos nie powinien być łączony z serami ani innymi dominującymi, niekompnującymi się aromatami. Najwyborniejsze spaghetti z nero di seppia są proste i ograniczają się do kilku składników (np. pomidorów, czosnku i cebuli).

Jedna uwaga do wpisu “Nero di seppia – czerń też bywa smaczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s