Hotel Aman Canal Grande – wenecki luksus zamknięty w gwiazdkach

wenecja

Najlepszy hotel w Europie, ba!, najlepszy hotel na świecie znajduje się w Wenecji. Właściwie z tym poziomem najlepszości sprawa jest trochę skomplikowana. Z jednej strony hotel ma siedem gwiazdek, a z drugiej pięć. Drzwi otwierają nie karty magnetyczne, lecz zwykłe, starodawne klucze, a do tego telewizory wstawiano niechętnie i pod przymusem. Mowa o Palazzo Papadopoli, choć i tu jest nieścisłość, bo to jedynie nazwa pałacu, w którym mieści się Hotel Aman Canal Grande Venice. Łatwo się pomylić, bo Palazzo Papadopoli to także nazwa innego, już nie tak ekskluzywnego weneckiego hotelu.

Palazzo

Historia, mając przy tym na uwadze włoskie warunki, jest znacznie prostsza. Budowlę wzniesiono w drugiej połowie XVI stulecia na zlecenie rodziny Coccina. Głównym architektem był Giangiacomo dei Grigi, syn Guglielmo dei Grigi oraz współpracownik słynnego Andrei Palladio. Pałac stał się siedzibą rodziny Papadopoli dopiero w 1864 roku. To pod jej władaniem dokonano modernizacji i odświeżenia budynku, dobudowano wewnętrzne skrzydło, a przede wszystkim utworzono przyległy ogród, który obecnie istnieje w doskonałej symbiozie z hotelową jadalnią.

W 1922 roku pałac trafił w ręce spadkobierców Papadopolich – rodziny szlacheckiej Arrivabene Valenti Gonzaga. Kiedy w 2007 roku został sprzedany jednemu z potentatów branży hotelarskiej, dawni właściciele zachowali prawo do jednego z apartamentów, w którym bywają do dzisiaj.

 Palazzo

Wznosząca się bezpośrednio nad Canale Grande fasada pałacu jest schludna, wenecka, ale nawet w pobliżu są bardziej majestatyczne budynki. Pałac wieńczą dwa pinakiele w kształcie obelisków i to właśnie one dodają budowli prawdziwego charakteru. W ogrodzie znajduje się wspaniała fontanna wenecka tzw. vera da pozzo.

 Palazzo

Dla dyspozycji gości  jest między innymi całodobowa taksówka wodna, spore grono służby hotelowej, a także biblioteka w sali obłożonej skórą, na której umieszczono dekoracyjne szczerozłote liście. Piękne pomieszczenia, komnaty, stary wystrój połączony z najwyższej klasy produktami współczesnymi, wszystko zmierzało do wybicia się i zdobycia siedmiu gwiazdek. Ale jak już wspomniano, rzeczywistość okazała się skomplikowana. Włoskie prawo przewiduje jako najwyższy standard kategorię pięciu gwiazdek. Mimo to, zgodnie z azjatycką polityką właściciela hotel został zakwalifikowany jako siedmio-gwiazdkowiec. Kampania marketingowa była na tyle udana, że wszędzie mówiono właśnie o ponadprogramowej liczbie gwiazdek i tak pozostało w świadomości weneckiej, przewodnikowej i medialnej. Niech tak będzie, Aman Canal Grande w pełni zasługuje na wyrwanie się z okowy standardów.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Hotel Aman Canal Grande – wenecki luksus zamknięty w gwiazdkach

    1. Pokoje też mają zachowane klasyczny styl, jednakże (co wywołało ból serca właścicieli) zobowiązano ich do wkomponowania telewizorów i telefonów. Klucze pozostawiono klasyczne, nie zdecydowano się na wprowadzenie kart magnetycznych.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s